Povinné ručení mPojištění.cz
Jsme specialisté na povinné ručení
Ušetříte až 70% z běžné ceny
Originály dokumentů ihned poštou

Pojišťovny

Loga pojišťoven

Pojistěte se snadno

  • Zadejte základní údaje do kalkulačního formuláře
  • Porovnejte si nabídky v přehledné tabulce
  • Vyberte si povinné ručení, které vám nejvíce vyhovuje
  • Zadejte doplňující údaje pro přípravu pojistné smlouvy
  • Uzavřete povinné ručení
Podrobnější popis:
Jak uzavřít
povinné ručení
Nové okno

Jak změnit pojišťovnu

Ušetřete až několik tisíc korun každý rok. Se změnou pojišťovny vám pomůžeme.
Více informací Nové okno

Klientská linka

pondělí až pátek 9:00–16:00

731 041 860

Allianz pojišťovna upozorňuje: Škody na zdraví a majetku stopaře kryje povinné ručení

V případě, že řidič pojištěného automobilu způsobí dopravní nehodu, má stopař také nárok na poskytnutí pojistného plnění z povinného ručení. To se vztahuje jak na škodu na zdraví, tak i na věcech, které má stopař na sobě a u sebe, tedy i na jeho zavazadla. Pokud se stopař nechá svézt nejen po tuzemsku, ale i za hranice a má uzavřené vlastní cestovní pojištění s pojištěním zavazadel, Allianz pojišťovna mu vyplatí pojistné plnění i v případě, že mu tato zavazadla budou odcizena z auta majitele, který jej svezl.

K levným a dobrodružným druhům dopravy na prázdniny patří autostop, kterého využívají hlavně mladí lidé. Málokteří však ví, že jak stopaře, tak jejich majetek a zdraví chrání pojištění. Zákon totiž bere každého spolujezdce jako „řádného" pasažéra a je tedy lhostejné, zda jde například o rodinného příslušníka, kolegu z práce, nebo stopaře. „Řidič motorového vozidla je zodpovědný za všechny osoby, které veze v autě, bez ohledu na to, zda nastoupil do vozidla s řidičem současně, anebo přistoupil na základě dobrovolného rozhodnutí řidiče svézt neznámou osobu - stopaře. I na tyto spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na pojistné plnění a podmínky podle zákona o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy na věci, které mají osoby na sobě a při sobě, zavazadla a samozřejmě také na zranění, které by utrpěl při možné dopravní nehodě," vysvětluje Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny.

Stopař a cestovní pojištění

Pokud má stopař uzavřené i cestovní pojištění a s ním pojištění zavazadel, Allianz pojišťovna mu vyplatí odškodnění i v případě, kdy mu budou tato zavazadla odcizena z vozidla, které ho veze. Podobně jako v případě povinného ručení je i v tomto případě lhostejné, jestli auto pojištěnému patří, nebo nikoliv. Důležité je pouze to, zda bylo správně uzamčené. Samozřejmě cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v zahraničí stopařům stejně jako jiným turistům a v Allianz pojišťovně neexistují žádné výluky z pojistného plnění právě z důvodu, že klient cestuje na dovolenou stopem. Stejně jako neexistuje limit v pojištění léčebných výloh.

Buďte opatrní

Každý, kdo se rozhodne cestovat stopem, by si měl uvědomit, že pokud si sedá do cizího auto a netuší nic o osobě řidiče, který vůz řídí - jak je zkušený, jestli není náhodou pod vlivem alkoholu, či jestli technická způsobilost vozidla odpovídá provozu na silnici, měl by si být vědom, že podstupuje určitou míru rizika. Toto riziko a následnou důležitost pojištění nejlépe ilustruje následující případ.

Odpovědnost za volantem i na místě spolujezdce

Řidič projížděl více než povolenou rychlostí pravotočivou zatáčkou, nezvládl řízení, auto vylétlo mimo vozovku a nabouralo do stromu. Při nehodě došlo ke zranění spolujezdců - mladého páru, který si stopl řidiče u vlakového nádraží a měl je odvézt pouhých 10 kilometrů do nedalekého kempu. Mladík, který seděl na předním sedadle, utrpěl vážná zranění, s nimiž se léčil téměř půl roku, dívka na zadním byla v pracovní neschopnosti měsíc. Zraněným byla stanovena spoluvina za to, že nebyli připoutáni bezpečnostními pásy a také celkem znatelná částka byla odpočítána z celkového pojistného plnění. I přesto však byla stopaři na předním sedadle vyplacena celková náhrada za škodu na zdraví ve výši téměř 450 tisíc korun. Podobně by to bylo i v případě, kdyby řidič byl pod vlivem alkoholu.

Stopovat je dobrodružství, ale oba dva - řidič za volantem, tak i náhodný pasažér by si měli uvědomit, že na sebe berou velkou dávku odpovědnosti za to, že si sedají do cizího auta, nebo naopak že vezou cizího člověka.

1. 8. 2011

Zdroj: Tisková zpráva Allianz pojišťovny

mPojištění.cz | povinné ručení online
© mPojištění.cz 2010 - 2015
Wellness pobyty     Pneuservis, autoservis, pneumatiky, pneu